Podsumowanie miesiąca – Marzec ’17

Podsumowanie miesiąca – Marzec ’17

Początek miesiąca to już tradycyjnie czas podsumowań. Dziś chciałbym podzielić się z wami wynikami moich inwestycji dokonanych w marcu. Dowiecie się jakie spółki sprzedałem, a jakie kupiłem na kolejny okres. Zdradzę Wam w jaki sposób radzę sobie z emocjami, które towarzyszą mi po zamknięciu transakcji, jakie jest moje noworoczne postanowienie i na jakim etapie jest jego obecna realizacja. Zapraszam do lektury.

W którą stronę pójdzie WIG20?

Wielu inwestorów obecnie zadaje sobie pytanie co dalej z indeksami, w którą stronę pójdą notowania, czy obecne spadki to już ta właściwa korekta czy dopiero jej początek. Po silnej fali wzrostowej, trwającej od listopada 2016 roku, WIG20 dotarł na początku marca do poziomu 2260 pkt, po czym nastąpiło cofnięcie do przyśpieszonej linii trendu wzrostowego i jednocześnie okrągłego poziomu 2200 pkt. Gdy większość obserwatorów rynku zwiastowało początek korekty, indeks ponownie pokazał swoją siłę ustanawiając nowe maksima na poziomie 2309 pkt. Od tego czasu WIG20 notuje coraz niższe poziomy. W chwili obecnej nasuwa się zasadnicze pytanie, czy jest to początek długo oczekiwanej korekty?

Od razu zaznaczam, że nie jestem ekspertem i nie znam odpowiedzi na to pytanie. Mogę jedynie subiektywnie prognozować realizację pewnych scenariuszy. Warto zaznaczyć, że WIG20 obecnie jest w bardzo ciekawym położeniu.

  • Po pierwsze – została naruszona 45 sesyjna średnia krocząca (fioletowa linia na wykresie poniżej)
  • Po drugie – wykres dotarł do poziomu 23,60% zniesienia fibo ostatniej ostatniej fali wzrostowej

W tym momencie biorę pod uwagę dwa scenariusze, z których jeden ma w mojej opinii nieznacznie większe prawdopodobieństwo realizacji.

  • Scenariusz numer 1 (prawdopodobieństwo 40%)

    Ten scenariusz zakłada, odbicie indeksu WIG20 od poziomu 2170 pkt i kontynuację wzrostów w kierunku wyznaczenia nowych maksimów w kierunku średnioterminowej linii trendu spadkowego.

  • Scenariusz numer 2 (prawdopodobieństwo 60%)

    Ten scenariusz zakłada powrót do 15-sesyjnej linii SMA (czerwona linia na wykresie), a następnie odbicie od tej linii w kierunku kontynuacji ruchu korekcyjnego. W mojej opinii taki scenariusz były sygnałem do zdrowej korekty, która mogła by zakończyć się w okolicy 2083 pkt i takiego rozwiązania w najbliższym czasie oczekuję.

W którą stronę pójdzie WIG20?
Wykres WIG20 – stan na 31 marca 2017 r.

Zarówno jeden jak i drugi scenariusz, skłania mnie do większej czujności. Realizacja wariantu pierwszego zwiększy niepewność inwestorów, którzy w coraz większym gronie oczekują schłodzenia giełdowych wskaźników. Z kolei realizacja wariantu drugiego, sprawi że inwestorzy zaczną szukać okazji do zakupu przecenionych spółek. Sam mam już przygotowaną listę walorów, które widziałbym w swoim portfelu na drugą połowę roku.

W obliczu małej niepewności jaka jest obecnie na rynku, marzec okazał się miesiącem drobnych roszad w portfelu. Zdecydowałem się na sprzedaż walorów czterech spółek a w ich miejsce dokupiłem dwie nowe. Tym samym zmniejszyłem nieco zaangażowanie swoich aktywów, pozostawiając trochę gotówki na wypadek realizacji scenariusza nr. 2.

Ekoexport z niminalnym zyskiem

Już na początku miesiąca zdecydowałem się na sprzedaż akcji firmy Ekoexport, którą akumulowałem pod koniec ubiegłego roku. Z początkiem roku spółka informowała o kilku intratnych kontraktach, a mimo wszystko kurs na te informacje nie reagował, w dalszym ciągu poruszając się w trendzie bocznym. Przy trzeciej z kolei nieudanej próbie pokonania poziomu 17.00 zł zdecydowałem się na sprzedaż całego pakietu. W ten sposób udało mi się zrealizować transakcję bez straty i jednocześnie odblokować kapitał na zakup kolejnej spółki.

W dalszym ciągu będę obserwował spółkę i jak tylko nadarzy się okazja do tańszego zakupu, być może z niej skorzystam. Okazji inwestycyjnej będę poszukiwał na poziomie ok 13.10-13.30 zł.

Rafako i Ailleron transakcjami miesiąca

Bez wątpienia najlepszymi transakcjami marca były dla mnie inwestycje w Rafako i Ailleron. O każdej z tych spółek chciałbym napisać jak najwięcej, ale zdaje sobie sprawę, że nie ma sensu zbytnio zanudzać.

W połowie lutego pisałem w co inwestować gdy wszyscy mówią o hossie. Wskazałem wówczas swój punkt widzenia na Rafako, obszary dla których warto zwrócić uwagę na tą spółkę oraz docelowe poziomy, przy których decydowałbym się na zakup jej akcji (6.90 – 7.00 zł).

Z perspektywy czasu mogę ocenić, że miałem trochę szczęścia. W momencie wejścia zakładałem, że kurs w średnim terminie ma szansę na wyznaczenie nowych rocznych maksimów w okolicy 8.00-8.10 zł i w tych właśnie okolicach upatrywałem realizacji zysków. Mój plan nie do końca się sprawdził, gdyż wyznaczony poziom został osiągnięty znacznie szybciej i co ciekawsze przy braku jakiegokolwiek komunikatu ze strony spółki. Dalej sytuacja przebiegała bardzo dynamicznie. Z coraz większą uwagą obserwowałem handel akcjami Rafako i przecierałem oczy ze zdumienia w jakim tempie kurs pokonuje kolejne pułapy ceny. Przy poziomie 9.80 zł powiedziałem „pass” i zamieściłem taki oto wpis.

Polub Obserwatora Giełdowego na Facebooku
https://www.facebook.com/obserwatorgieldowy

Skłamałem !!!. Przyznaję się z pokorą i proszę o wybaczenie. Gdy następnego dnia zobaczyłem z jaką swobodą kurs pokonuje kolejne poziomy, miałem pewien niedosyt. Nie byłem już posiadaczem akcji Rafako, ale notowania spółki nadal budziły we mnie emocje. Dlaczego?

Jeżeli pozbędziesz się akcji danej spółki, bez względu czy z zyskiem czy ze stratą, przynajmniej na pewien czas przestań obserwować jej notowania.

Ja tego nie zrobiłem, więc ciężko było pogodzić się z myślami, dlaczego tak wcześnie sprzedałem skoro mogłem zarobić więcej. Dopiero jak usunąłem notowania z tablicy, emocje opadły i mogłem spokojnie wrócić do swoich codziennych obowiązków. Zysk zrealizowany.

Ailleron – realizacja zysków i ponowny zakup

Ailleron to spółka której poświęciłem osobny wpis. 1 marca pochwaliła się dobrymi wynikami za rok 2016. W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I-IV kw. 2016 r. wyniósł 6,58 mln zł wobec 2,01 mln zł zysku rok wcześniej. Na konferencji prasowej w dniu 2 marca, przedstawiciele spółki informowali, że w 2017 roku przychody Ailleronu powinny przekroczyć 100 mln zł, a w ciągu 2,5 roku powinny się podwoić. Rozważana jest również częściowa wypłata dywidendy z zysku za 2016 rok.

W pierwszych dwóch dnia marca udało mi się zakupić pakiet akcji po średniej cenie 10.00 zł. Potem kurs wystrzelił, notując historyczne maksima. Tempo tych wzrostów moim zdaniem było imponujące i zbyt szybkie (nie jestem miłośnikiem takich krótkich rajdów). W dniu 17 marca zdecydowałem się sprzedać pakiet 2/3 akcji po średniej cenie 13.56 zł, realizując tym samym blisko 35% zysk.

W moim odczuciu spółka jest nadal godna uwagi. Dlatego też po drobnej korekcie w dniu 20 marca dokupiłem kolejny pakiet akcji Ailleron po cenie 12.35 zł. Aktualnie wiec średnia cena zakupu 11.76 zł i jak pokazuje giełdowa wycena, inwestycja póki co przynosi zysk. Take profit dla tej transakcji wyznaczyłam w okolicach 15.00-15.20 zł.

Nowości w porfelu – LiveChat i Tesgas

W marcu zdecydowałem się na zakup akcji spółki Livechat Software. Kurs porusza się w książkowym trendzie wzrostowym, a wzrosty co pewien czas są korygowane. I właśnie wykorzystując jedną z takich sytuacji, gdy kurs zbliżył się do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w dniu 7 marca kupiłem pakiet akcji po cenie 49.20 zł. Szacowany poziom realizacji zysków wyznaczam na okolice 56.00 zł, po czym będę oczekiwał kolejnej korekty.

W marcu zdecydowałem się również na zakup akcji spółki Tesgas. Na chwilę obecną jest to najmniejszy pakiet w moim portfelu ale jak tylko pojawi się okazja będę próbował dorzucać kolejne ilości. Z technicznego punktu widzenia spółka znajduje się w ciekawej sytuacji. W najbliższym czasie oczekuje pokonania poziomu 3.20 zł, a następnie ataku na nowe lokalne w szczyty w okolicach 3.47 – 3.52 zł O tym, że spółka jest w kręgu moich zainteresowań pisałem w ostatnim wpisie z cyklu Spółki Technicznie Obserwowane.

Kula u nogi – Braster S.A.

Kulą u nogi są akcje spółki Braster. Dokonany pod koniec lutego zakup na dzień dzisiejszy wydaje się być nietrafiony i przynosi blisko 13,5% stratę. W ciągu miesiąca moja wirtualna strata sięgała już ponad 25%. Dla niektórych jest to z pewnością poziom nieakceptowalny, ale ja jeszcze przez jakiś czas chcę dać szanse tej spółce. Co prawda w drodze jest emisja akcji bez prawa poboru, więc wydaje się że aktualna cena uwzględnia już ten fakt. Jednocześnie spółka planuje w I półroczu 2017 sfinalizować akwizycję i tutaj upatruję szans na poprawę aktualnej wyceny.

Wyznacz cel i spróbuj do realizować

Amerykański pisarz Napoleon Hill , prekursor nowoczesnego rodzaju pisarstwa znanego jako literatura osobistego sukcesu, autor bestsellera Think and Grow Rich (Myśl i Bogać się) powiedział kiedyś:

Wygrywa ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć”

W nawiązaniu do tego stwierdzenia, już na początku roku postawiłem sobie dwa cele. Jednym z nich była reaktywacja niniejszego bloga. Drugim jest zarobienie na rynku do końca roku min. 100.000 złotych.

W zeszłym roku czytałem książkę Edwin’a Lefèvre  pt. „Wspomnienia Gracza Giełdowego”. To fabularyzowana biografia jednego z najbardziej znanych spekulantów wszech czasów – Jesse Livermoore’a, który powiedział kiedyś:

Niewielu osiąga sukces na giełdzie, ponieważ brak im cierpliwości. Czują silną potrzebę szybkiego wzbogacenia się.

Odnosząc się do powyższego, chciałbym osiągnąć swój cel z jednoczesnym zachowaniem cierpliwości. Nie chcę się szybko wzbogacić, nie chcę tego robić za wszelką cenę. Postanowiłem jedynie wyznaczyć cel i sukcesywnie, małymi krokami dążyć do jego realizacji.

Poniższe zestawienie pokazuje, że nie jestem inwestorem, który dokonuje zbyt wielu transakcji. Przez trzy miesiące w moim portfelu gościło 8 spółek. To wynik lepszy niż rok temu, ale ma związek z faktem, iż od grudnia 2016 mamy warunki typowe dla hossy (wiele dobrych okazji do inwestowania)

Na koniec marca, mój wynik zrealizowanych transakcji wynosi  + 53 198,04 zł. Wartość ta uwzględnia już prowizje kupna i sprzedaży. Po uwzględnieniu należnego fiskusowi podatku (~10 107,63 zł) rzeczywisty zysk wynosi + 43 090,41 zł. Mój cel jest więc realizowany w 43%.

Portfel Obserwatora Giełdowego – stan na 31.03.2017 r.

Ticker Nazwa Data zakupu Śr. cena zakupu Data sprzedaży Cena sprzedaży Zysk / Strata * Zysk / Strata **
MEX Mex Polska 24-05-2016 5.23 07-02-2017 8.10 + 53.88% + 28 180.20 PLN 
EEX Ekoexport 15-12-2017 16.16 03-03-2017 16.80 + 3.16% + 1 174.34 PLN 
RFK Rafako 22-02-2017 6.95 06-03-2017 9.80 + 41.07% + 13 923.38 PLN 
JSW JSW 11-01-2017 70.20 16-03-2017 75.00 + 6.03% + 2 116.86 PLN 
ALL Ailleron 02-03-2017 10.00 17-03-2017 13.58 + 34.68% + 7 803.26 PLN 
BRA Braster 24-02-2017 21.15 – 13.40%
TSG Tesgas 06-03-2017 3.26 – 6.13%
LVC LiveChat 07-03-2017 49.20 + 6.57%
ALL Ailleron 20-03-2017 11.76 + 15.70%
* dla transakcji, które nie zostały zamknięte, podana wartość uwzględnia cenę zamknięcia na ostatniej sesji
* * wynik po uwzględnieniu prowizji (kupno-sprzedaż) przed opodatkowaniem

Jeżeli jesteś ciekaw jakie spółki znajdą się w moim portfelu w kolejnym miesiącu zachęcam do polubienia strony na Facebooku oraz profilu na Twiterze, gdzie z wyprzedzeniem publikuję informacje na temat obserwowanych spółek.

To może cię zainteresować …

Wyraź swoją opinię

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola "Name" i "Email" są wymagane