Spółki Technicznie Obserwowane #02

Spółki Technicznie Obserwowane #02

Za nami połowa miesiąca. Indeks największych spółek zbliża się do poziomu 2200 punktów, który wydaje się być kluczowym oporem. Indeks szerokiego rynku WIG wyznaczył nowe maksima niewidziane od maja 2015 roku. Dla mnie nadszedł czas na pierwszą ocenę inwestycji poczynionych w ramach cyklu Portfel Spółek Technicznie Obserwowanych. Jak wiecie z poprzedniego wpisu, w portfelu mam akcje tylko jednej spółki oraz trochę wolnej gotówki. Na zakup jakich spółek ją przeznaczyć? Czy inwestowanie w tym momencie to wogóle dobry pomysł?

Rośnie zainteresowanie giełdą

Na forach internetowych, portalach społecznościowych pojawia się coraz więcej komentarzy opisujących obecną sytuację jako początek hossy. Ja osobiście się z tym jeszcze nie zgadzam, ale na pewno są osoby które po przeczytaniu kilku hurraoptymistycznych wpisów decydują się na założenie konta maklerskiego. W miniony wtorek na Twitterze informowałem was o sytuacji jaka mnie spotkała.

Stoję w kolejce do obsługi kasowej w celu dokonania drobnej wpłaty. Wpłatomat nieczynny wiec kolejka oczekujących długa. Jestem przekonany, że wszyscy czekają do kasy. Tymczasem okazuje się że 3 z 4 osób stojących przede mną czeka w kolejce do otwarcia rachunku maklerskiego.

Aktualny stan Portfela100

Przejdźmy jednak do konkretów. Co to jest Portfel Spółek Technicznie Obserwowanych (w skrócie: Portfel100)?

Portfel100 to cykl wpisów mających na celu zwrócenie uwagi na te walory, które moim zdaniem na dany moment znalazły się w ciekawej sytuacji technicznej  i których zakup może być zyskowną inwestycją. Założenia portfela znajdziesz tutaj.

Na dzień dzisiejszy stan Portfela100 wygląda następująco:

 • WYCENA: 7 190,00 zł
 • GOTÓWKA:  3 208,62 zł
 •  WYNIK: 10 398,62 zł (+3,98%)

W związku z brakiem zrealizowania przyjętej przeze mnie strategii (kurs akcji PEO nie osiągnął jeszcze minimalnego poziomu, który założyłem) na chwilę obecną nie podejmuję, żadnej decyzji. Posiadanych akcji nie sprzedaję. Nowych akcji nie kupuję. Dlaczego?

Uważam, że większość spółek, które znalazły się w kręgu moich obserwacji w ostatnich dniach znacznie urosła i logika nakazuje ostudzenie emocji.

Spółki pod lupą Obserwatora

W ostatnim wpisie zwróciłem uwagę w co inwestować gdy wszyscy mówią o hossie?. Wskazałem tam dwie spółki, które mogą być ciekawą pozycją inwestycyjną w średnim terminie, ale wcześniej zasłużyły na korektę. Dziś do tego grona dorzucam kolejne.

CI Games

Na początku miesiąca producent gier znalazł się pod ostrzałem krytyków, którym nie spodobała się wersja beta najnowszego dziecka CI Games – Sniper Ghost Worrior 3. Aby zatrzeć ten niekorzystny wizerunek, s półka w jednym z ostatnich raportów bieżących poinformowała o rekordowej sprzedaży gry Lords of The Fallen. Według opublikowanych danych  pierwsza część serii sprzedała się w przeszło siedmiu milionach egzemplarzy na platformach PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Niestety nie ma informacji , czy chodzi o klienta końcowego – gracza, czy o dostawy do sklepów. Z punktu widzenia inwestorów ma to zasadnicze znaczenie.

Walor w ujęciu średnioterminowym znajduje się w trendzie wzrostowym, który co pewien czas jest korygowany. Aktualnie cena kolejny raz zbliżyła się do poziomu 30,00 zł gdzie spodziewam się odbicia w kierunku dolnego ograniczenia. Wskaźnik %R sygnalizuje wykupienie. Ważnym wsparciem wydaje się poziom ok. 26.15 zł, gdzie będę upatrywał okazji do zajęcia długiej pozycji.

KGHM

To jest prawdziwa perełka. W zeszłym roku akcje KGHM dały trochę zarobić. Pisałem o tym w podsumowaniu inwestycyjnym. Potem nie wiem dlaczego ale przestałem wierzyć, że kurs może przebić poziom 100 zł. Zanim się zorientowałem, że to nastąpiło – było za późno.

Obecne poziomy ceny ostatni raz widziane były w maju 2015 roku i z technicznego punktu widzenia stanowią dość mocny opór. W kontekście ostatnich doniesień o odpisach w wyniku za 2016 roku, stosowna korekta wydaje się jak najbardziej wskazana. Okazji inwestycyjnej będę szukał w okolicach 114,00 zł, choć marzy mi się poziom okrągłej „stówki”.

Integer

Z Integerem mam bardzo duży problem. Traktuję tą spółkę dość sentymentalnie. W swojej dotychczasowej „karierze” inwestora indywidualnego kilka razy byłem akcjonariuszem tej spółki. Nigdy mnie nie zawiodła, dlatego od czasu do czasu lubię do niej powracać.

Aktualnie kurs akcji dotarł do poziomu 38,2% zniesienia Fibo, dwukrotnie odbijając się od okolic 47,00 zł. W związku z uchwaloną w dniu dzisiejszym nową emisją akcji spodziewam się korekty kursu do poziomów najbliższego wsparcia. Okazji inwestycyjnej będę szukał w okolicach 40,00-37,80 zł.

Orange Polska

Długo zastanawiałem się czy umieszczać tą spółkę w gronie spółek technicznie obserwowanych. Ostatnio na temat Orange zrobiło się bardzo głośno – widmo kary od UOKiKu, gorsze od oczekiwań wyniki, spadek liczby abonentów, zawieszenie wypłaty dywidendy przynajmniej na najbliższe 2 lata, obniżona rekomendacja (pewnie nie pierwsza) … same złe wiadomości. W tym próbuję dostrzec analogię z InPostem (z grupy Integer), który w połowie zeszłego, po serii negatywnych informacji zaliczył dołek.

Gdyby historia miała się powtórzyć, dziś Orange jest własnie w takim punkcie gdzie można by pokusić się o wyznaczenie dna. Wiem, że to jest bardzo ryzykowne założenie, ale póki co nie inwestuję prawdziwych pieniędzy tylko układam scenariusz w głowie. A ten sugeruje mi szukanie okazji inwestycyjnej przy poziomach 4.60-4.40 zł z bardzo ciasnym stop lossem.

Co myślicie na temat takich typów? Owszem niektóre są dość odważne, niektóre wymagać mogą odrobiny cierpliwości, ale najważniejsze żeby udało się kupić taniej i sprzedać drożej. Trzeba mieć swoje cele, swoje marzenia i swoje strategie.

Najbliższa aktualizacja #Portfela100 już po sesji 28 lutego.

Jeżeli masz jakieś ciekawe pozycje, którym warto się przyjrzeć i przeanalizować pod kątem przyszłych inwestycji, zachęcam do zostawienia wpisu w komentarzach poniżej.

To może cię zainteresować …

2 komentarze dla wpisu pt. “Spółki Technicznie Obserwowane #02

 • lapanie spolki dywidendowej ,ktora przestala byc dywidendowa na hossie to lekka paranoja.rozumiem ze ciasny stop ,ale po co?jest tyle niedoszacowanych spolek ,ktore zachowuja sie wrecz modelowo.np.mirbud

  Reply
 • Mirbud w swojej historii miałem już dwa razy. Było to bardzo dawno temu. Obecnie uważam, ze spółka nie jest zdrowa finansowo. Fakt ma sporo nowych kontraktów, ale ma też kilka sporów sądowych z lat ubiegłych, które wydaje mi się ze cały czas trwają. Tak wiec jest spore ryzyko obciążenia wyników społki karami. Kotrakt kontraktem, ale to jeszcze nie gwarantuje przychodów. Uważam ze obecna wycena została „celowo napompowana”. W jakim celu? – czas pokaże.

  Orange – rzeczywiście odważnie. Będę obserwował. Wrócę do tego wątku za jakiś czas.

  Reply

Wyraź swoją opinię

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola "Name" i "Email" są wymagane