Spółki Technicznie Obserwowane #01

Spółki Technicznie Obserwowane #01

Dzisiejszym wpisem chciałbym rozpocząć cykl poświęcony spółkom, które  przykuły moje zainteresowanie. Cykl ten będzie nosił nazwę #Portfel100, czyli Portfel Spółek Technicznie Obserwowanych. Na początku każdego miesiąca będę starał się wybierać akcje maksymalnie trzech perspektywicznych moim zdaniem spółek. W przypadku gdy takiej nie znajdę, gotówka zostaje w kieszeni. Celem cyklu #Portfel100 jest zwrócenie uwagi na te walory, które moim zdaniem na dany moment znalazły się w ciekawej sytuacji technicznej bądź fundamentalnej i których zakup może być zyskowną inwestycją.

Nie chcę wprowadzać zbędnych ograniczeń dotyczących zawierania transakcji, ale formalnie jakieś zasady muszą być. Dlatego też poniżej przedstawiam podstawowe założenia.

Spółki Technicznie Obserwowane – założenia

 • Data rozpoczęcia: 31 stycznia 2017 r.
 • Kapitał początkowy: 10.000 złotych (sprawdź dlaczego akurat tyle)
 • Benchmark – Index WIG oraz Portfel edukacyjny DoradcaTV
 • Instrumenty – Spółki notowane na GPW (bez NewConnect)
 • Dni rozliczenia transakcji / modyfikacji portfela – 15 i ostatni dzień każdego miesiąca. W przypadku dni wolnych od pracy, rozliczenie następuje po cenie zamknięcia następnego dnia roboczego.
 • Cena rozliczeniowa – cena zamknięcia przypadająca na 15 lub ostatni dzień miesiąca.
 • Stop loss / Take profit – brak.

Bank Polska Kasa Opieki S.A (PEO)

Pierwszą i na razie jedyną spółką, która trafiła do Portfel100 jest Bank Pekao S.A. W myśl założeń projektu zdecydowałem się na zakup 50 sztuk akcji po cenie 135.30 zł. (wg. ceny zamknięcia na dzień 31.01.2017 r.)

W ciągu ostatniego miesiąca banki notowane na GPW zachowują się bardzo dobrze. Indeks WIG-Banki od początku roku wzrósł o ponad 7%, podczas gdy akcje Pekao S.A zanotowały zwyżkę, o około 4,4%.

Warto także prześledzić jak do tej pory wygląda wycena Pekao S.A. względem 5 innych banków wchodzących w skład WIG20. Od początku roku najwięcej zyskały akcje mBanku i Alior Banku. Najmniej akcje Pekao S.A oraz Banku Handlowego (tutaj widoczny jest nawet spadek wartości w analizowanym okresie)

PEKAO S.A vs WIG20_BANKI
Porównanie kursu akcji PEO względem innych banków z WIG20

Teraz przyjrzyjmy się aktualnej sytuacji technicznej na wykresie PEO. W długim terminie walor cały czas znajduje się w trendzie spadkowym. Jednak z perspektywy średnioterminowej sytuacja spółki wygląda dość ciekawie. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że na sesji 2 grudnia 2016 roku akcje banku cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. Chwile później średnia krocząca SMA15 przecięła od dołu średnią SMA45. Od tego czasu średnioterminowo obowiązuje sygnał kupna dla walorów Pekao S.A..

Sytuacja techniczna akcji PEO – stan na dzień 03.02.2017 r.

Najbliższego oporu oczekuję w okolicach 141,00 zł choć liczę, że w optymistycznym wariancie kurs dojdzie w okolice 147,29 zł. Kluczowym wsparciem wydaje się być poziom 126,95 zł. Jego przebicie skutkować będzie wygenerowaniem sygnału sprzedaży.

Zakup akcji Pekao na chwilę obecną jest jedyną transakcją na którą się zdecydowałem.

Aktualny stan #Portfela100

 • PEKAO  KUPNO dn. 31-01-2017 r. 50 sztuk (wartość zakupu: 6765,00 zł + prowizja 26,38 zł)
 • GOTÓWKA:  3208,62 zł

Najbliższa aktualizacja #Portfela100 nastąpi po sesji 15 lub 28 lutego.

Jeżeli masz jakieś ciekawe pozycje, którym warto się przyjrzeć i przeanalizować pod kątem przyszłych inwestycji, zachęcam do zostawienia wpisu w komentarzach poniżej.

To może cię zainteresować …

6 komentarze dla wpisu pt. “Spółki Technicznie Obserwowane #01

 • Witaj. Na początek wielkie gratulacje za fajnego bloga. Trafilem tu przypadkowo ale juz mi sie podoba. Wszystko ladne i przejrzyscie.

  Jeżeli chodzi o Pekao to wydaje mi się że póki kurs nie przełamie długoterminowej linii trendu spadkowego nie ma co marzyc o dużych zyskach. Chodź krótkoterminowo możliwe są wahania rzędu kilku procent. Będę obserwował twój portfel. Życzę powodzenia.

  Reply
 • Wojciech Olszewski · Edit

  Witam Również przybyłem przypadkowo a dokładnie z Twojego komentarza od DoradcyTV. Już mi się podoba zostaje na dłużej. Podpowiedz jak /skąd nauczyć się AT…od czego zacząć… jaki czas jest potrzebny aby załapać jakies podstawy AT pozdrawiam Wojtek ps. Co myślisz o sfinksie oraz deweloperach?

  Reply
  • Cześć. Ja AT uczę się cały czas. Nie mogę powiedzieć, że jestem eksperem i raczej nie chciałbym się za takiego nigdy uważać. Podstaw AT uczyłem się jeszcze na studiach czytając literaturę. Wtedy poznałem podstawowe terminy, formacje i definicje. Obecnie dużo daje mi również samodzielne obserwowanie wykresów i układanie własnych scenariuszy. Jeżeli w przyszłości mój scenariusz się sprawdza, to znaczy że dobrze odycztałem wykres. Polecam też subskrybcje kanałów na YT, gdzie eksperci od AT (np. z Domów Maklerskich) dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnej sytuacji technicznej na danej spółce.

   Jeżeli chodzi o SFS – spółka póki co nadaj w trendzie spadkowym choć dostrzegam apetyt na zmianę trendu. Mocnym sygnałem będzie przebicie okolic 3,10 zł. W pierwszej kolejności typuje jednak scenariusz zejścia do okolic 2.30-2.35 zł.

   Deweleperów na chwilę obecną nie śledziłem, ale jak znajdę chwilę czasu to spróbuję przysiąść do tematu.

   Reply
  • Spółka od marca 2016 roku porusza się w kanale wzrostowym. Aktualnie kurs zbliżył się do dolnego ograniczenia tego kanału. Jest to druga w krótkim czasie próba przełamania tego ograniczenia. Pierwsza (na początku stycznia) przy rekordowym wolumenie zakończyła się niepowodzeniem co interpretować można jako pozytywny sygnał. Aktualnie toczy się walka o utrzymanie wsparcia (rejon 4.50 – 4.60). Wczoraj została przeprowadzona nieskuteczna próba pokonania poziomu 4.50, co prawda przy niskim wolumenie ale sam fakt utrzymania kursu powyżej 4.50 uznaje za pozytywny sygnał. Jeżeli wyniki będę pozytywne oczekiwałbym ruchu kursu w kierunku górnego ograniczenia zaznaczonego kanału. Spółka godna obserwowania.

   Famur w okolicach dolnego ograniczenia kanału wzrostowego

   Reply

Wyraź swoją opinię

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola "Name" i "Email" są wymagane