Jak ubiegać się o przedłużenie umowy i podwyżkę?
Kończący się termin umowy o pracę bywa niezwykle stresującym czasem. Targają nami wątpliwości i dręczy nas pytanie: czy z perspektywy pracodawcy spełniliśmy jego dotychczasowe oczekiwania i czy mamy szansę na przedłużenie umowy? Wcale nie lepsza jest sytuacja, gdy uważamy, że zasługujemy na podwyżkę, jednak obawiamy się reakcji pracodawcy na ewentualną sugestię z naszej strony w tej delikatnej sprawie. Jednakże musimy wiedzieć, że mamy prawo dbać o własne dobro i ubiegać się o swoje.
Metody ubiegania się o przedłużenie umowy i podwyżkę
Koniec terminu umowy, gdy jednocześnie chcielibyśmy otrzymać podwyżkę, najczęściej ma miejsce po okresie próbnym, na jaki zostaliśmy przyjęci w danej firmie. W takim przypadku można ubiegać się zarówno o jedno jak i drugie za jednym razem. Tego typu prośbę najczęściej przekazuje się pracodawcy ustnie. Bezpośrednia rozmowa ma swoje zalety, jednak wiele z podanych przez nas informacji może przełożonemu zwyczajnie ulecieć. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest podanie o przedłużenie umowy i podwyżkę. Mając dokument w formie papierowej, pracodawca w każdej chwili będzie mógł wrócić do jego treści i dokładnie rozważyć zawarte w nim argumenty.
Jakich argumentów użyć?
Przedłużenie umowy i podwyżkę można traktować jako kwestie w pewnym sensie tożsame. Zarówno jedno jak i drugie wiąże się przede wszystkim z wykazaniem naszej wartości dla przedsiębiorstwa. Pisząc podanie o przedłużenie umowy i podwyżkę najlepiej jest zgromadzić wszelkie nasze osiągnięcia i korzyści, jakie odniosła dzięki nam firma. Koniecznie należy przełożyć to na liczby wykazujące zysk dla właściciela firmy, gdyż przede wszystkim to go interesuje. Tak uzbrojeni możemy bez obaw udać się do gabinetu szefa.