Pages Navigation Menu

giełdowy obserwator

Jak sprawdzić czy się jest w BIKu? Czyli trudna historia kredytowa

Jak sprawdzić czy się jest w BIKu? Czyli trudna historia kredytowa

Pieniądze są nam potrzebne w różnych celach. Czasem mamy nieprzewidziane wydatki, czasem zaś chcemy zaszaleć i gdzieś wyskoczyć. Zdarzają się też sytuacje, gdy marzy nam się nowe mieszkanie czy dom, a nie koniecznie mamy tyle oszczędności, by spełnić to marzenie. W takich sytuacjach musimy poszukać pomocy. Najczęściej ludzie udają się po pieniądze do banku, nie zawsze jednak wniosek kredytowy jest przyjęty pozytywnie.

Dlaczego niektóre wnioski są odrzucane?

Zdarzają się bardzo często sytuacje, gdy wnioski kredytowe są odrzucane. Może się tak zdarzyć z różnych względów. Najczęściej jednak to historia kredytowa jest temu winna. Zła historia kredytowa jest wtedy, jeśli w przeszłości miało się problemy ze spłaceniem swoich zadłużeń. Już sam fakt spóźniania się ze spłatą rat, jest odnotowany w Krajowym Rejestrze Dłużników. A już w sytuacji, gdy w ogóle nie spłaciło się jakiegoś zadłużenia, sytuacja jest bardzo poważna i uzyskuje się status dłużnika. A to już staje się problemem na wielu polach, bo jeśli ma się status dłużnika, wtedy nie można dostać w banku kredytu ani nawet pożyczki.

Jak sprawdzić czy się jest w BIKu?

Czasami ludzie sami nie wiedzą czy widnieją w KRD, pomocne w tym będzie na pewno sprawdzenie BIKu. Biuro Informacji Kredytowej, może być bardzo pomocne w takiej sytuacji. Znajdują się w nim wszelkie informacje na temat kredytobiorców, jakie kredyty brali, jakie pożyczki, czy spłacali je w terminie, czy są jakieś niespłacone zadłużenia. Aby uzyskać dostęp do BIK, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, dostęp do tej bazy nie jest ogólnodostępny.
Jeśli ma się czystą historię kredytową, wtedy o wiele łatwiej jest uzyskać pożyczkę a nawet kredyt, zwłaszcza kredyt mieszkaniowy lub kredyt hipoteczny. W innym wypadku można mieć problemy z zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu, nawet można mieć problemy z wzięciem czegoś w sklepie na raty. A to znacznie utrudnia życie i jest bardzo nieprzyjemne. Warto więc pilnować się przy spłacie swoich zobowiązań.